„Клаудия, мистериозната“ на Мастър ъф Арт

Фестивалът за документални филми Мастър ъф Арт, посветен на всички сфери на изкуството, започва шестото си издание. Зрителите ще могат да се гледат 30 пълнометражни и 17 късометражни заглавия. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 15 премиерни заглавия и 15 от фаворитите от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
Сред 15-те продукции, които за първи път ще бъдат представени у нас, се открояват атрактивни заглавия, отново засягащи най-разнообразни теми. За почитателите на седмото изкуство ще е интересно да се запознаят с филма за Клаудия Кардинале „Клаудия, мистериозната“, както самият Федерико Фелини нарича знаменитата актриса. За любителите на архитектурата и оригиналните решения за градската среда ще е вълнуващо да проследят историята на „Да си направиш планина“, описващ как изключителният датчанин Бярке Ингелс превръща покрива на голям завод за преработка на отпадъци в ски писта в самия център на Копенхаген. Филмът „Тайните на Модиляни“ пък разкрива нечувани факти около митовете, обкръжаващи живота на италианския художник и бохем.

Чрез „Елиът Ъруит: Мълчанието звучи добре“ зрителите ще се докоснат до интимния свят на един от най-знаковите фотографи-документалисти на XX век. Селекцията от премиерни заглавия включва и българско участие – „Човекът с лулата“ на режисьора Андрей Кулев, който среща публиката с професор Иван Веселинов и неговите всестранни таланти на режисьор, сценарист, художник, карикатурист, поет, оставили следа в съдбата на три поколения.
Между премиерните продукции попадат две, в които централна роля играят градовете и тяхната история. „Монреал в светлината на спомените“ представя арт инсталацията „Cité Mémoire“, която разказва за отминалите времена чрез гигантски прожекции по каменните стени на старата част на града – едно естетическо преживяване, което превръща филма в същинско произведение на изкуството. Наскоро открити любителски кадри от началото на 40-те години на 20-и век от полската столица и еврейското гето на града са в основата на филма „Варшава: Разделен град“. Тези непоказвани досега кадри са нямото свидетелство на трагизма на военновременното разделение на града и избиването на неговите обитатели.
Най-разнообразни истории за традиционно и съвременно изкуство от африканските държави Камерун, Лесото и Мароко ще бъдат любопитни за българския зрител. А историята на най-известните кимона в Япония и по света, сътворени от уникалния майстор Итику Кубота, допълва разнообразието от сюжети за изкуство.
Онлайн изданието на Мастър ъф Арт е между 12 и 28 февруари в интернет платформата Neterra.TV+.