Награди на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“

 Награди на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“

УРОЦИ ПО НЕМСКИ получи Наградата за най-добър игрален филм на Националния фестивал на българското кино – Награди на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“. Наградата бе връчена от легендата на световното кино Кшищоф Зануси, почетен гост на специалната церемония. Актьорът Иван Иванов бе отличен с Наградата за цялостно творчество.
Фестивалът отличи най-добрите филми в три конкурсни секции: за игрално, документално и анимационно кино, постиженията на всяка една професия в киното, както и труда на филмови теоретици и критици.

Секция игрално кино:
Награда за най-добър късометражен филм – ПЕТЪР КРУМОВ за ГЛАД;
Награда за най-добър звук на игрален филм – ИВАН АНДРЕЕВ и СЕБАСТИЯН ЖИМЛИ за СМИРЕН;
Награда за най-добър композитор на игрален филм – ПЕТЪР ДУНДАКОВ за ФЕВРУАРИ;
Награда за най-добър художник по костюми – МАРИЯ ПАУНОВА за ЯНУАРИ;
Награда за най-добър художник-сценограф на – САМУИЛ ГАНЕВ за В СЪРЦЕТО НА МАШИНАТА;
Награда за най-добър монтаж на игрален филм – КАТАЛИН КРИСТУЦИУ за РИБЕНА КОСТ;
Награда за най-добра поддържаща женска роля – АЛИСА АТАНАСОВА за ПЕТЯ НА МОЯТА ПЕТЯ;
Награда за най-добра поддържаща мъжка роля – ЙОСИФ СЪРЧАДЖИЕВ за ЯНУАРИ;
Награда за най-добра главна женска роля – МАРИЯ БАКАЛОВА и РАЛИЦА СТОЯНОВА за ЖЕНИТЕ НАИСТИНА ПЛАЧАТ;
Награда за най-добра главна мъжка роля – ЮЛИАН ВЕРГОВ за УРОЦИ ПО НЕМСКИ
Награда за най-добър сценарий на игрален филм – ДРАГОМИР ШОЛЕВ, ЕМАНУЕЛА ДИМИТРОВА и ГЕОРГИ МЕРДЖАНОВ за РИБЕНА КОСТ
Награда за най-добър оператор на игрален филм – ИВАН ЧЕРТОВ за ФЕВРУАРИ;
Награда за най-добър режисьор – ПАВЕЛ ВЕСНАКОВ за УРОЦИ ПО НЕМСКИ;
Награда за най-добър дебют на пълнометражен филм – СВЕТОСЛАВ ДРАГАНОВ за СМИРЕН;
Специална награда на журито за игрален филм – ФЕВРУАРИ;
Награда за най-добър игрален филм – УРОЦИ ПО НЕМСКИ.

Секция документално кино:
Награда за най-добър дебют на документален филм – АНА КИТАНОВА за филма СЪДБАТА НА СКИТНИКА;
Награда за най-добър звук на документален филм – ХАРИ БОЯДЖИЕВ и ИВАН АНДРЕЕВ за филма ТИХО НАСЛЕДСТВО;
Награда за най-добър композитор на документален филм – ПЕТЪР ДУНДКОВ за филма ЧОВЕКЪТ С ЛУЛАТА;
Награда за най-добър монтаж на документален филм – ДОНКА ИВАНОВА за филма ГЕО МИЛЕВ – В ЛАБИРИНТА НА ВРЕМЕТО;
Награда за най-добър оператор на документален филм – ХРИСТО КОВАЧЕВ за филма АВАНТЮРИСТА;
Награда за най-добър сценарий на документален филм – КОСТАДИН БОНЕВ и КОНСТАНТИН ПЕТРОВ за филма ГЕО МИЛЕВ – В ЛАБИРИНТА НА ВРЕМЕТО;
Награда за най-добър режисьор на документален филм – ЕЛДОРА ТРАЙКОВА за филма ПРЕДИ КРАЯ;
Специална награда на журито за документален филм – ВТОРОТО ОСВОБОЖДЕНИЕ;
Награда за най-добър документален филм на Националния фестивал – НАШЕТО ТИХО МЕСТЕНЦЕ.

Секция анимационно кино:
Наградата за най-добър дебют на анимационен филм – ГЕРГАНА СИМЕОНОВА за филма ЗИМНИ ВЕЧЕРИ;
Награда за най-добър звук на анимационен филм – ВЛАДИСЛАВ БОЯДЖИЕВ за филма САНТЯГО;
Награда за най-добър композитор на анимационен филм – БОРИС КАРАДИМЧЕВ и ВАЛЕРИ КОСТОВ за филма ЛЮБОВТА, БЕЗ КОЯТО НЕ МОЖЕМ;
Награда за най-добра анимация – СВИЛЕН ДИМИТРОВ, АТАНАС КАРАКОЛЕВ и ЗДРАВКО МИЛЕНОВ за филма ЛЮБОВНИ ЧЕРУПКИ;
Награда за най-добър художник на анимационен филм – АСЯ КОВАНОВА, АНДРЕЙ КУЛЕВ за филма САНТЯГО;
Награда за най-добър сценарий на анимационен филм – СВИЛЕН ДИМИТРОВ за филма ЛЮБОВНИ ЧЕРУПКИ;
Награда за най-добър режисьор на анимационен филм – АНДРЕЙ КУЛЕВ за филма САНТЯГО;
Специална награда на журито за анимационен филм – СЕДЕМ СМЪРТНИ ГРЯХА;
Награда за най-добър анимационен филм – ЛЮБОВНИ ЧЕРУПКИ.

Специални награди
Награда за оперативна критика – ДЕЯН СТАТУЛОВ;
Награда за книга на НЕДА СТАНИМИРОВА-КРЪНЗОВА за ВАЛЕРИ ПЕТРОВ ЗА СЕБЕ СИ И ДРУГИТЕ ЗА НЕГО;
Специална награда за принос в развитието на българската филмова критика – СПИСАНИЕ КИНО;
Награда за цялостно творчество – ИВАН ИВАНОВ.

Велин Манов

Подобни публикации